Skip to main content

یافتن چنجست‌ها در یک محدوده و معرفی وب‌سایت OSMCha

ممکنه برای شما هم پیش اومده باشِ که بخواید تغییرات یک منطقه رو بررسی کنید تا اگه کسی قصد خرابکاری داشته باشه یا اگه کاربری احیاناً خرابکاری کرده باشِ یا بخواید کسانی که تیک گزینه (I would like someone to review my edits) رو هنگام آپلود تغییرات زدن و درخواست بازبینی تغییرات شون رو دادن پیدا کنید، سایت Mapbox ابزاری در اختیار ما قرار داده تا خیلی راحت و با استفاده از تعدادی فیلتر بتونیم به این موارد دسترسی داشته باشیم پس با ما همراه باشید.

نام این ابزار OSMCha است. وقتی وارد این وب‌سایت شدید، ابتدا از سمت چپ بالا وارد حساب کاربری OSM خودتون بشید. سپس بر روی دکمه فیلتر در پایین همون بخش کلیک کنید

در بخش Filters این بخش‌ها رو داریم:

Basic:

در قسمت Date می‌تونید چنجست‌ها (changesets) رو در یک دوره یک هفته‌ای ببینید. توجه کنید که ما به یک هفته محدود هستیم و تغییرات بیشتر از یک هفته رو نمی‌تونید ببینید.

در قسمت Comment هم می تونید واژه های خاصی رو که ادیتور ها در زمان ایجاد تغییرات در این بخش نوشتن جستوجو کنید.

در قسمت Location هم شما می‌تونید موقعیت مکانی مورد نظر که می‌خواید فیلتر اعمال بشه رو وارد کنید مثلا Iran.

خب تا اینجای کار شما با پایه و اساس فیلترها آشنا شدید و احتمالا کارتون راه می‌افته اما ما بقیه گزینه‌ها رو هم توضیح مختصری میدیم.

Review:

در این بخش فیلترهایی رو بر اساس بازخورد های موجود برای یک چنجست, زمان اون ها, بازخورد های یک کاربر خاص, در یک مدت زمان خاص یا بر اساس یک تگ خاص انجام میدیم.

Users:

فیلتر بر اساس یک کاربر خاص یا استثنا کردن بعضی کاربران.

Changeset Details:

شامل تاریخ ایجاد, تغییر یا حذف یک ابجکت, منبع مورد استفاده (منظور تصاویر ماهواره‌ای یا منابع محلی یا سرویس مپیلاری), ویرایشگر مورد استفاده, تصاویر ماهواره‌ای مورد استفاده و شماره چنجست.

بعد از اعمال فیلتر‌ها دلخواه بر روی دکمه Apply برای مشاهده نتایج استفاده کنید یا با دکمه Reset فیلتر رو پاک کنید. با زدن دکمه ذخیره می‌تونید اون فیلتر رو برای دفعات بعدی ذخیره کنید.

حالا می‌تونید چنجست‌ها رو بر اساس فیلتری که انجام دادیم در سمت چپ تصویر ببینید. نام کاربری, زمان ایجاد تغییرات, شماره چنجست و توضیحات هر چنجست رو در بخش کناری می‌بینید.

در هر چنجست سه مربع وجود داره که اعدادی داخلش نوشته شده سبز تعداد آبجکت‌هایی است که به نقشه اضافه شده، زرد تعداد آبجکت‌هایی هست که در اون تغییر ایجاد شده و قرمز آبجکت‌هایی هست که از نقشه حذف شده.

زمانی که بر روی هر چنجست کلیک کنید می‌تونید توضیحات اضافی و همچنین مکان تغییرات رو بر روی نقشه ببینید.

و اگه موردی نداشت اون رو از بالا سمت راست تایید (verify) کنید.

بعد از مدتی استفاده از این ابزار چم و خم کار دست تون میاد و OSMCha تبدیل به ابزار قدرتمندی در دست شما خواهد شد. نکته‌ای که وجود داره اینه که سایت از فارسی به درستی پشتیبانی نمی‌کنه.

https://osmcha.mapbox.com

دیدگاهتان را بنویسید