Skip to main content
osm with bike

OSM و سلامتی! یا چطور می تونم هم دوچرخه سواری کنم و هم برای نقشه داده جمع کنم؟

شاید تابحال موقع ویرایش نقشه‌ افسوس این رو خوردین که چرا تصاویر ماهواره‌ای اینقدر قدیمیه یا ای‌کاش می‌شد از تصاویر گوگل استفاده کرد. یک ایده جالب دارم که قرار خودم بعد از عید اجرا کنم و با این کار هم به سلامتیم کمک کنم و هم به پیشرفت نقشه شهرم اما ایده اصلی چیه؟

” اتصال گوشی به دوچرخه ضبط فایل GPX، تصاویرMapillary و داده های مربوط به دوچرخه سواری خودم و آپلود این داده‌ها بر روی نقشه.”

اما جزئیات و موارد لازم برای رسیدن به این هدف عبارت از:

۱-یک عدد دوچرخه 🙂

۲-یک عدد هولدر یا پایه نگهدارند موبایل برای دوچرخه که می‌تونید مثل من بسازید یا یکی بخرید.

۳-نصب نرم‌افزار های زیر:

۱-۳> Mapillary

لینک گوگل‌ پلی Size 29 MB

آموزش جامع کار با سرویس مپیلاری (Mapillary) و ادیت نقشه‌های OSM

۳-۳> Bikeometer یا هر نرم‌افزاری که برای ذخیره داده‌های دوچرخه سواری بشه استفاده کرد.

لینک گوگل‌ پلی Size 4.6 MB

خب بعد از تهیه و نصب این موارد کافیه یک صبح بهاری بیدارشید. موبایل رو در جای مخصوصش قرار بدید و نرم‌افزار Bikeometer رو اجرا کنید. و اون رو به پس زمینه ببرید (نگران نباشید نرم‌افزار در پس‌زمینه به خوبی به کار خودشون ادامه میدن. حالا نرم‌افزار Mapillary رو اجرا کنید. اون رو با سطح افق تراز کنید و یک مسیر رو به دلخواه شروع به رکاب زدن کنید بعد از اتمام کار نرم‌افزارها رو یکی یکی متوقف کنید.

تبریک میگم موفق شدید!

مرحله دوم پالایش، استخراج و بارگذاری

قبل از بارگذاری تصاویر مپیلاری در بخش آپلود می تونید تمامی عکس‌ها رو ببینید و عکس‌هایی که نمی‌خواید رو به راحتی حذف کنید. سپس اقدام به بار گذاری نمایید حجم هر عکس تقریبا ۳ مگابایت است(گوشی samsung Note4) پس توصیه می‌کنم بارگذاری رو به ساعتی موکول کنید که اینترنت با قیمت مناسب دارید مثلا از نت شبانه استفاده کنید. بعد از بارگذاری مقداری عمومی شدن این تصاویر زمان می‌برد. در حد چند ساعت تا اطلاعاتی مانند شماره پلاک ماشین‌ها و صورت افراد محو بشه حال با رفتن به وب‌ سایت مپیلاری و وارد شدن به حسابتون تصاویر ضبط شده رو از منوی کشویی سمت راست و در بخش uploads ببینید با کلیک بر روی تصاویر ضبط شده می‌تونید این تصاویر رو به صورت یک دنباله ببینید از منوی سه نقطه (…) در پایین سمت راست و زیربخش Advanced options شما مستقیما می‌تونید با استفاده از این تصاویر در iD و JOSM ادیت داشته باشید در همون بخش و گزینه Download lines یک فایل با فرمت GeoJSON دانلود کنید و با استفاده از این وب‌سایت تبدیل فایل فایل GeoJSON خودتون رو به یک فایل GPX تبدیل کنیم و بعد اون رو در OSM بارگذاری کنیم.

راه دوم و ساده‌تر اینه که از داده‌های جمع‌آوری شده از نرم‌افزار Bikeometer استفاده کنیم از منوی سمت راست گزینه My Tracks رو انتخاب کنید. سپس مسیری ذخیره شده رو انتخاب کنید و بخش اطلاعات مسیر که در پایین صفحه هست رو بالا بکشید تا گزینهEXPORT GPX AND KML دیده بشه با انتخاب این گزینه دو فایل با دو فرمت در پوشه این نرم‌افزار ذخیره میشه که می‌تونید از این فایل‌ها هم استفاده کنید.

اما چند نکته:

اول اینکه: اگه در طی مسیر جایی توقف طولانی داشتین حواستون باشه نرم افزار‌ها داده‌ی بیخودی ذخیره نکنن (مخصوصا نرم‌افزار ضبط GPX). یا نرم‌افزار متوقف کنید یا بعدا در خونه اون قسمت‌ها رو حذف یا ویرایش کنید.

آموزش ویرایش فایل های GPX

دوم اینکه: ممکنه چند فایل اول خوب در نیاد. مهم نیست به کارتون ادامه بدین تا همه چیز به اون ایده‌عالی که مد نظرتون هست نزدیک بشه.

سوم اینکه: در نرم‌افزار Mapillary می‌تونید مناطقی که تا به حال تصویربرداری نشدن رو ببینید.

چهارم اینکه: اگر نیازی به داده‌های مربوط به دوچرخه سواری تون ندارید کافیه فقط نرم‌افزار مپیلاری رو اجرا کنید تا شارژ کمتری هم مصرف بشه.

اگه بازهم سوالی بود در بخش نظرات بپرسید تا جواب بدم.

دیدگاهتان را بنویسید