Skip to main content

رفع خطا‌های مسیر‌یابی و معرفی وب‌سایت geofabrik

در این آموزش با وب‌سایت geofabrik و ابزار‌های قدرتمند اون آشنا می‌شید در این وب‌سایت چهار ابزار کاربردی وجود داره که به ترتیب توضیح خواهم‌داد. در اخر، اموزش خطایابی نقشه با این وب‌سایت رو خواهیم داشت.

۱-MAP:

در این بخش شما چند نقشه با چند لایه مختلف دارید که بنا به نیازتون می‌تونید از اون‌ها استفاده کنید.

۲-MAP COMPARE:

در این بخش صفحه به چهار قسمت تقسیم می‌شه و شما می‌تونید یک منطقه رو در چهار نقشه مختلف بررسی کنید. مثلا می تونید شهر خودتون رو در نقشه OSM,Google,HERE Map و چند نقشه دیگه بررسی کنید.

با این ابزار می‌تونید ببینید که نقشه‌های دیگه چقدر ضعیف هستن. حداقل تو ایران که اینجوریه 🙂

۳-Tile Calculator:

ابزار کابردی سوم این سایت برای محاسبه حجم تایل‌ها در زوم‌های مختلف یا محاسبه برای چاپ بر روی کاغذ هست. مثلا برای کل ایران در زوم ۱۸ که بالاترین زوم در دسترس هست اگه بخواید دیتای OSM رو دانلود کنید به حدودا ۱۰۰ گیگابایت فضا نیاز دارید.

OSM Inspector-۴:

و اما اخرین و مهم ترین بخش این سایت بخش عیب‌یابی نقشه است. که البته بخش‌های دیگه رو هم میشه از منوی بالا سمت چپ انتخاب کرد. ولی مقصود ما فعلا مسیر‌یابی هست.

ابتدا از قسمت view گزینه routing رو انتخاب کنید.

در قسمت overlays انواع اشکالات مربوط به مسیریابی رو داریم.

می‌تونید بر حسب نیاز هر کدوم یا تمام موارد رو تیک بزنید، تا اشکالات مربوط به اون رو روی نقشه نمایش بده.

گروه Unconnected major roads

در گروه Unconnected major roads اشکالات مربوط به عدم اتصال مسیرهای اصلی رو داریم که به سه دسته تقسیم می شوند:

دسته اول <1m distance

دسته اول <1m distanceکه از همه مهم‌تر هست، گزارش عدم اتصال دو مسیرِ که فاصله شون کمتر از یک مترِ و با نقاط قرمز پر رنگ روی نقشه مشخص شده اند.

دسته دوم 1/2m distance

دسته دوم 1/2m distance مربوط به عدم اتصال دو مسیرِ که فاصله شون بین یک تا دو مترِ و با نقاط قرمز کم رنگ روی نقشه مشخص شدن.

دسته سوم 2/5m distance

دسته سوم 2/5m distance مربوط به عدم اتصال دو مسیرِ که فاصله شون بین دو تا پنج مترِ و با نقاط قرمز کم رنگ تر روی نقشه مشخص شده‌اند.

توضیح مهم

دقت کنید که اینها لزوما نمی‌تونند به معنای وجود اشکال روی نقشه باشن. ممکنه مانعی مثل دیوار یا هر چیز دیگری بین دو مسیر باشد که ثبت نشده پس لطفا قبل از اصلاح دقت کنید.

گروه Unconnected minor roads

در گروه Unconnected minor roads اشکالات مربوط به عدم اتصال مسیر به مسیرهای فرعی با اهمیت کم مثل footway,alley… که به سه دسته تقسیم می‌شن:

دسته اول <1m distance

دسته اول <1m distance گزارش عدم اتصال دو مسیر است که فاصله شان کمتر از یک متر است که با نقاط زرد پر رنگ روی نقشه مشخص شده‌اند.

دسته دوم 1/2m distance

دسته دوم 1/2m distance مربوط به عدم اتصال دو مسیر هست که فاصله شون بین یک تا دو متر هست که با نقاط زرد کم رنگ روی نقشه مشخص شده‌اند.

دسته سوم 2/5m distance

دسته سوم 2/5m distance مربوط به عدم اتصال دو مسیرِکه فاصله شون بین دو تا پنج متر هست و با نقاط زرد کم رنگ تر روی نقشه مشخص شده‌اند.

توضیح مهم

دقت کنید که اینها لزوما نمی‌تونن به معنای وجود اشکال روی نقشه باشن. ممکنه مانعی مثل دیوار یا هر چیز دیگری بین دو مسیر باشه که ثبت نشده. پس لطفا قبل از اصلاح دقت کنید.

گروه Duplicate ways

در گروه Duplicate ways اشکالات مربوط به مسیرهایی‌است که دوبار روی هم ثبت شده اند و با خطوط آبی رنگ مشخص شده.

گروه Islands

در گروه Islands اشکالات مربوط به عدم اتصال یک یا چند مسیر به شبکه معابر هست. (عدم اتصال فیزیکی یک یا چند مسیر به شبکه معابر یا اتصال توسط مسیری که برای خودرو محدود شده) که با خطوط بارنگ بنفش مشخص شده.

مثال اگه یک مسیر residential تنها توسط یک مسیر footway به شبکه معابر متصل شده باشه این هم اشکال Islands خواهد داشت.

گروه Sinks and sources

در گروه Sinks and sources اشکالات مربوط به مسیرهای یک طرفه است. که منبع یعنی ورودی آن یا خروجی آن به شبکه معابر متصل نیست یا با یک مسیر محدود متصل است و با رنگ مشکی روی نقشه مشخص شده .

با انتخاب آبجکت یا اشکال مورد نظر و زوم روی اون می تونید از بالای صفحه کل اون قسمت رو در ویرایشگرهای I:id یا j:josm یا p:potlatch باز کنید. 

یا از سمت راست صفحه می توانید همان مسیر را در ویرایشگرهای I:id یا j:josm یا p:potlatch باز کنید و بعد از اصلاح آپلود نمایید.

توجه داشته باشید که مواردی که اصلاح می کنید حدود یک تا دو روز طول می کشد تا سایت آن رو بصورت اشکال نشان ندهد یعنی این سایت هر یک یا دو روز اطلاعات را بروزرسانی می‌کند.

منبع:بلاگ OSM , و کمی توضیحات از خودم

دیدگاهتان را بنویسید