Skip to main content

آموزش ثبت ریلیشن مسیر اتوبوس

حمل و نقل عمومی از جمله مهم ترین بخش های OSM می باشد. تکمیل اطلاعات آن در نقشه به نفوذ هر چه بیشتر OSM در جامعه کمک می‌کند. در آموزش زیر به نحوه رسم مسیر های اتوبوس پرداخته شده. اما با کمی تغییر برای سایر مسیر ها مانند دوچرخه و مترو نیز کاربرد خواهد داشت. گفتنی است پیشنهادات شما در بخش نظرات این پست به هرچه غنی تر شدن این آموزش کمک شایانی خواهد کرد.

این آموزش بر مبنای اطلاعات سایت شهرداری تهران هست، برای شهر مورد نظرتون باید به سایت شهرداری همون شهر مراجعه کنید. اما نحوه ایجاد ریلیشن تفاوتی ندارد.

توجه داشته باشید که اطلاعات سایت شهرداری ممکن است قدیمی باشد، پس در صورتی که ریلیشن مسیر در سایت osm متفاوت با مسیری است که در سایت شهرداری مشاهده میکند، حتما قبل از تغییر ریلیشن، مطمئن شوید که اطلاعات به روز را وارد می‌کنید.

معمولا اطلاعات آمد و شد اتوبوس ها در سایت شهرداری ها موجود است. اما این مسیر ها می‌تواند دستی یا با استفاده از مسیر های GPX از پیش ضبط شده رسم شود

قدم اول:انتخاب مبدا و مقصد

۱. برای انتخاب مبدا و مقصد مسیر ریلیشن، میتونید از سایت http://services20.tehran.ir که اطلاعات تمام مسیرهای اتوبوس رو داره استفاده کنید. از این سایت می‌تونید نام و شماره ‪‬ref یا Stop Number هر مسیر و شماره ایستگاه رو پیدا کنید.
اسم و شماره ایستگاه مورد نظرتون رو اینجا میتونید جستجو کنید اما توجه داشته باشید که بعضی اسامی با حروف عربی (ك ي) هستن، پس اگه اسمی که سرچ کردید پیدا نکردین با حروف عربی هم امتحان کنید.

مسیریابی سایت شهرداری

قدم دوم:مشاهده مسیر

۲. برای مشاهده مسیر حرکت اتوبوس، می‌تونید از سایت https://map.tehran.ir استفاده کنید. مبدا و مقصد رو روی نقشه انتخاب می‌کنید، نوع مسیریابی رو روی اتوبوس قرار میدید و مسیرهای پیشنهادی رو به شما نمایش میده، ممکنه چند مسیر پیشنهاد داده باشه (مسیرهای مترو هم اینجا هست). روی جزئیات مسیر کلیک کنید تا مطمئن بشید که مسیر درست هستش.

قدم سوم:ایجاد ریلیشن

۳. برای ایجاد ریلیشن مسیراتوبوس، ایستگاه مبدا رو انتخاب میکنیم و در قسمت Relations، گزینه New relation‪…‬ رو انتخاب می‌کنیم.

‏۳-۱. Bus Route رو سرچ میکنیم یا از زیر مجموعه Route Features‪…‬ پیدا میکنیم.

۳-۲. اطلاعات مسیر رو شبیه تصویر فوق (بر اساس اطلاعات ریلیشن مورد نظر) وارد می‌کنیم.
نام مسیر – شماره مسیر – نام مجموعه ای که متولی خط است – نام ایستگاه ابتدایی – نام ایستگاه انتهایی

۳-۳ ریلیشن ایجاد شده و از این به بعد برای مسیر اتوبوس و ایستگاه هایی که برای این مسیر توقف داره این ریلیشن رو از لیست Relations انتخاب می‌کنیم.

تگ ایستگاه اتوبوس

توجه داشته باشید که تگ ایستگاه اتوبوس و پایانه / ترمینال اتوبوس مشابه هم هستند

تگ ایستگاه اتوبوس = bus stop

تگ پایانه / ترمینال = bus station

ویدئوی زیر چگونی انجام این کار را نمایش می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید