Skip to main content

آموزش رسم چند ساختمان کنارهم با استفاده از Multipoligon

فرض کنید می‌خواهید سه آپارتمان را با ریلیشن رسم کنید. برای اینکار فقط به line نیاز هست. نه Area و نه Point.

با Line دور محیط هر آپارتمان رو خط بکشید.نکته مهم این که این خطوط، هرجا که به نقطه مشترک با محیط دیگر مواجه بشه، قطع میشه.

بنابراین ما ۶ خط لازم داریم که نهایتا ۳ محیط را به وجود می‌آورد.فعلا این خطوط هیچ تگی ندارند.

فرقی نداره که اول کدام خط رو انتخاب کنیم. ولی برای اشتباه نشدن و تکرار نکردن انتخاب قبلی، بهتره که یک رویه رو در ذهن داشته باشیم. مثلا همیشه از سمت راست یا همیشه از پایین انتخاب کنید. طبق تصویر، یک خط کناری رو انتخاب کردیم و تگ Line رو بهش میدیم. یعنی این یک خط هست که قراره یک ریلیشن یا همون رابطه بهش اختصاص بدیم.

در سمت چپ، روی علامت مثبت + در relation می‌زنیم.

حالا ریلیشنی که مناسب چند محیط چسبیده به هم هست رو انتخاب می‌کنیم. یعنی multipoligon. این نوع ریلیشن پرکاربردترین ریلیشن هست. یادتون باشه توی تصویر، محل قرار گرفتن این تگ بعلت استفاده قبلی، بالای بقیه هست. ولی در سیستم شما ممکنه پایین باشه.

همون طور که می‌بینید، تگ type:multipoligon اضافه شده. هر سه ساختمان، آپارتمان هستند. بنابراین، تگ building رو انتخاب می‌کنیم و جلوی اون، apartment رو پیدا و انتخاب می‌کنیم.

این اسکرین‌ شات‌ها رو از گوشی گرفتم. اگر کلمات کامل دیده نمی‌شند ببخشید.

در قسمت line, مشخص می‌کنیم که این خط قسمت بیرونی یا داخلی این آپارتمان است. بنابراین outer رو انتخاب می‌کنیم.

خط شماره ۲ رو انتخاب می‌کنیم و می‌خواهیم اون رو به بقیه آپارتمان نسبت (ریلیشن) بدیم.

در قسمت relation می‌بینیم که زیر new relation , یک Apartments به وجود آمده. پس برای اتصال دادن خط دوم به خط اول، Apartment رو انتخاب می‌کنیم.

برای این خط هم مشخص می‌کنیم که قسمت بیرونی هست یا درونی.

بعد از مشخص شدن ریلیشن آپارتمان اول، به سراغ ساختمان دوم می‌رویم. باز هم فرقی نمی‌کند که کدامیک از چهار ضلع آنرا به عنوان اولین خط در نظر بگیریم. ما اینجا خط بالایی رو انتخاب می‌کنیم. ریلیشن بعدی رو میسازیم. لازمه که بدونید فقط کافیه به اولین ضلع، خصوصیتهای اون بنا رو “مثل آپارتمان” داد و کافیه که خط‌های بعد، فقط به خط اول ریلیشن داده میشند. به خط سوم مثل خط اول، تگ line و Building:Apartments
می‌زنیم.

برای ساختمان آپارتمان دوم، New relation رو انتخاب می‌کنیم. و نه Apartment.

مجدداً تگ multipoligon رو انتخاب می‌کنیم.

و مثل قبل، تگ building:Aparent رو می‌زنیم.

خط بعدی از ساختمان دوم رو هم مثل قبل به آپارتمان دوم نسبت می‌دیم و لازم نیست ریلیشن جدیدی ایجاد شود.

خط شماره ۵ رو انتخاب می‌کنیم. مثل قبل، تگ Line رو بهش می‌دیم. الان توی ریلیشن ها دوتا آپارتمان وجود داره. آپارتمان جدیدتر، در بالای لیست قرار می‌گیره و با شماره بیشتر. یادتون باشه که برای هرکس، با توجه به ادیت‌های قبلیش، شماره آپارتمانها فرق می‌کنه.

برای رسم این خط بیشتر دقت کنید. این خط که با سبز مشخص شده، قبلا یکبار برای آپارتمان اول، دارای ریلیشن شده بود.(با خط قرمز مشخص شده) دوباره روی علامت مثبت می‌زنیم و می‌خواهیم برای آپارتمان دوم یک ریلیشن جدید ایجاد کنیم.

آپارتمان با شماره بالاتر رو انتخاب می‌کنیم. خط سبز.

برای آپارتمان دوم هم در line تگ outer رو انتخاب می‌کنیم.

مراحل قبل رو میشه بارها برای تعداد زیادی ساختمان کنار هم انجام داد. به فرض تمام شدن کار ساختمانهای وسطی، حالا نوبت آخرین ساختمان و آپارتمان است.آنرا انتخاب می‌کنیم و سپس line. مثل قبل.

برای آخرین بار، new relation رو می‌زنیم. ریلیشن دو آپارتمان قبل، در زیر آن دیده می‌شوند.

مثل قبل عمل می‌کنیم و تگ آپارتمان یا هر نوع ساختمان یا محیط دیگر را به آن می‌دهیم.

و باز به خطی که قبلا برای ساختمان قبلی یا همان آپارتمان وسطی ریلیشن و outer خورده بود رو انتخاب می‌کنیم تا ایندفعه به ساختمان سوم ریلیشن اختصاص بدیم. دکمه مثبت رو می‌زنیم و اینبار هم آپارتمان شماره آخر که زیر new relation هست رو انتخاب می‌کنیم.

با انتخاب این ریلیشن، محیط آپارتمان سوم هم کامل میشه. هر تگ دیگه ای مثل ارتفاع، تعداد طبقات، شکل سقف و… رو به اون هاله قرمز ‌رنگ داخل محیط آپارتمان بدید.

حالا می‌تونید بدون ایجاد اشکال، ادیت‌های خودتون رو ذخیره کنید.

نویسنده : Abolfazl Shahinnia

دیدگاهتان را بنویسید