Skip to main content

آموزش جامع کار با سرویس مپیلاری (Mapillary) و ویرایش نقشه‌های OSM{تماشا کنید}

Mapillary (مپیلاری) یک سرویس به اشتراک گذاری تصاویر ژئوتگ شده (تصاویر به همراه موقعیت مکانی) است که به کمک روش crowdsourced جمع‌آوری می‌شود. درواقع Mapillary رقیب سرویس تجاری Google Street View (گوگل استریت ویو) شرکت گوگل هست. اما با این تفاوت که داده‌ها در سرویس Mapillary به کمک افراد و گروه‌ها از سراسر دنیا تهیه و بارگذاری می‌شود.

اغاز به کار

Mapillary در سال 2013 و در مالمو سوئد آغاز به‌کار کرد.ابتدا با انتشار اپلیکیشن برای ایفون و سپس برای اندروید. در سال 2019 و بعد از 5 سال از آغاز به‌کار در حدود 500 میلیون عکس در این سرویس تحت مجوز CC-BY-SA بارگذاری شده.

این مجوز به شما اجازه استفاده از داده‌های Mapillary در پروژه‌های متن‌باز و عام‌المنفعه مانند OpenStreetMap و Wikimedia Commons رو می‌ده و شما برای همیشه مالک تصاویر خود خواهید‌بود و می تونید اون ها رو دانلود یا حذف کنید و یا با دیگر سرویس‌ها و گروه‌ها به اشتراک بگذارید.

موارد کاربرد Mapillary در OSM

این سرویس از یک هوش مصنوعی قدرتمند بهره می‌بره که ما میتونیم از اون در تشخیص تابلو ها و علائم راهنمایی و رانندگی در نقشه های OSM استفاده کنیم. همچنین با این تصاویر شما میتونید از تغییر در درجه راه ها و دیگر تغییراتی که روی نقشه اعمال می کنید، اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال شما شک دارید که ایا این خیابان یک خیابان شریان اصلی است یا نه؟ عرض خیابان چقد است؟ اسم خیابان با اسمی که بر روی طابلو نوشته شده یکی است یا نه؟ ایا کوچه ها به خیابان متصل است یا نه؟ و اگر هست ایا امکان عبور ماشین وجود داره یا نه؟ و مواردی از این دست.

مزیت دیگر این پروژه که یک کاربر OSM رو مجاب به مشارکت در مپیلاری می کنه این‌که فرض کنید ادیتور نقشه در یک مکان به اندازه کافی وجود نداره. کاربران با کمک تصاویر ماهواره ای و تصاویر Mapillary قادر خواهند بود با کیفیت بسیار خوبی در ان مناطق ویرایش داشته باشند.

اما چطور در این پروژه مشارکت داشته باشیم ؟

خب به‌سادگی شما با یک گوشی موبایل و یک نگهدارندِ گوشی می‌توانید مشارکت داشته باشید. اگر طرفدار دوچرخه هستید حتماً این پست در مورد OSM و دوچرخه رو ببینید.

اما برای اطلاعات تکمیلی این پست ما که راهنمای جامع مشارکت در سرویس Mapillary هست رو مطالعه کنید.

در این ویدیو می‌خواهیم از داده‌های سرویس مپیلاری (Mapillary) جهت بهبود نقشه‌های OSM استفاده کنیم.

Mapillary.comو help.mapillary.com

دیدگاهتان را بنویسید